4. 2. 2015

Polyamorie

8736495_blog

Co je to polyamorie?

Polyamorie vychází z řeckého slova poly – mnoho a latinského amor – láska. Jedná se tedy o styl, kdy má člověk milostný vztah s více lidmi.

Polyamorie neznamená jen volný vztah, nebo přátelství s výhodami, ale má předem jasně daná pravidla. Základem polyamorie je upřímnost, otevřenost, důvěra a tolerance. Všichni členové polyamorního vztahu o sobě vědí a respektují se.

Lidé mohou za život potkat mnoho partnerů. Mohou je milovat se všemi klady i zápory, ale v některých věcech se mohou rozcházet. Nikdo není dokonalý, ale díky polyamorii můžeme být ve vztahu spokojenější. To co nám není ochoten dát jeden partner, nám s radostí dá ten druhý.

Polyamorie je hlavně o upřímnosti. Je důležité si ujasnit již na začátku, co kdo chce a očekává. Všichni členové polyamorního vztahu by si měli promluvit a sdělit svá očekávání. Zda v budoucnu chtějí do vztahu přivézt někoho dalšího, zda se budou intimně scházet s oběma partnery, nebo jen s jedním. Je důležité sdělit svou sexuální orientaci a stanovit si určitá pravidla, která budou všichni dodržovat. Např. že nikdo nebude mít sex s cizím člověkem, o kterém partneři nevědí.

V polyamorním vztahu platí že si jsou všichni rovni, žádný z partnerů není méně důležitý. Každý je milován stejně. Měla by tomu tak odpovídat i vzájemná míra pozornosti. Tak se zamezí žárlení a podezíravosti. V polyamorním vztahu se mluví o všem, i o milostných zážitcích s druhým partnerem.

Polyamorní partneři na sebe vzájemně nežárlí. Naopak. Přejí si vzájemně lásku, zamilovanost a vzrušení. Žárlivost není důkaz lásky. Je to jen důkaz nízkého sebevědomí a strachu ze ztráty partnera. V polyamorním vztahu je důvěra jedno z nejdůležitějších. Pokud někdo žárlí, je důležité se zamyslet proč vlastně a pak o problému otevřeně promluvit a společně dojít k řešení. Sebevědomí je další důležitá věc v polyamorním vztahu. Dělejte to co vás baví, važte si sebe a buďte šťastní.

Příklady polyamorie:
Muž + dvě ženy
Žena + dva muži
Pár + pár
Dva páry + jednotlivec

Mluvte o všem, přejte si a milujte se! Jedině tak bude fungovat váš vztah v harmonii a porozuměním! Ať už ten monogamní, nebo polyamorní ;)

2 Responses to “Polyamorie”

  1. pepíno napsal:

    tomík, myslíš že bys to dal, jo? Představ si, jak místo jedný na tebe za prkýnko řvou hned dvě ženský :scratch:

  2. tomík napsal:

    a kde se hledají holky, co by chtěly žít v polyamorii? Já bych si nechal říct B-)

Leave a Reply